top of page
  • Yazarın fotoğrafıAzra Acar

OyunBu!

Arter’de sergilenen ve küratörlüğünü Emre Baykal’ın yaptığı “OyunBu” isimli sergi, çocukluk oyunlarının bir nevi baştan yaratılışı diyebiliriz. 2 katlı sergi alanı boyunca her köşede çeşitli çocukluk ögeleri ve oyunlarına rastlayabilirsiniz.Luchezar Boyadjiev’in Oyunsonu; veya İyi, Kötü ve Yalnız isimli eseri sergide dikkat çeken eserlerden biriydi. Satranç tahtasının kare formunu uzatıp dikdörtgenleştirmiş ve oyuncuları birbirinden uzaklaştırmıştır. Klasik satranç oyununa öznellik katarak taşların hareketlerini uzatmıştır. Bu eserden yola çıkarak sanatta sondan bahsetmenin pek kolay olmadığını ve başka oyun ihtimallerinin yaratılabileceğini söyleyebiliriz.

Sergide en çok dikkat çeken eserlerden bir diğeri ise Jacob Dahlgren’inBen, Dünya, Şeyler, Hayatisimli yerleştirmesidir. Bir duvar boyunca yerleştirilen dart hedef tahtaları, sizi hipnotize eden devasa bir resme benziyor. Ayrıca ziyaretçilerin de bu esere bir katkıda bulunması için hedeflere atılmak üzere oklar mevcut. Kaçırma ihtimalinizin olmadığı bu dart oyunu tüm günün stresini atmak için birebir.

George Maciunas’ın Flux Pinpon isimli yapıtı normal pinpon masalarından biraz farklı. Çünkü bu pinpon masası ikiye bölünmüş, üzerinde delikler açılmış, kırılmış ve raketleri değiştirilmiş. Oyunun kuralları bozulduğu için bu oyunda bir rekabet söz konusu değildir. Yani bir kazanan bulmak imkansızdır. Oyuncuların kendi kurallarını icat ederek kazanmak yerine eğlenmek amaçlanmıştır.

Desen, yerleştirme ve örme asamblajlarıyla bilinen 2016 yılında kaybettiğimiz Hassan Sharif’in Okula Dönüş isimli eseri, değindiği konu ile diğer eserlerden ayrılıyor. Çocukların kullandığı mavi ve pembe renk tek tip okul çantalarını birbirine örerek ortaya çıkardığı bu yapıt, ucuz seri üretim eşyalarının dokuma teknikleriyle bir duvar heykeline dönmesi olarak tanımlanabilir. Hassan Sharif’in kendi ifadesiyle bu eser, çocukların ileride kullanacakları bilgileri kendi sırtlarında taşıdığı fikrinden ortaya çıkmıştır.Tam 59 sanatçının eserlerinin gösterildiği bu sergi 9 Nisan 2023 tarihine kadar Arter’de sergilenmeye devam edecek. Günlük aktivitelerinizden sıkıldıysanız OyunBu sergisi tam size göre, yeniden yaratılan bu oyunları keşfederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız!

146 görüntüleme

Comments


Daha Fazlası: 
bottom of page