top of page
  • Berfuğ Abaklı

Sinemanın Hayatla Buluştuğu Festival: Cannes

1946’dan beri dünyanın en büyük film festivallerinden biri olan, birbirinden yetenekli oyunculara ve yönetmenlere ev sahipliği yapan Cannes Film Festivali; bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek! Her yıl genellikle mayıs ayında düzenlenen fakat geçtiğimiz sene olumsuz salgın koşulları yüzünden ertelenen Cannes Film Festivali, alınan sağlık tedbirleriyle birlikte 74.yılını doldurmaya hazırlanıyor.Cannes’ın çıkışı, 1930'ların sonunda Philippe Erlanger'in o zaman Fransa Eğitim ve Güzel Sanatlar Bakanı olan Jean Zay'den isteğine ve Zay'in Venedik Film Festivali'ne rakip olabilecek uluslararası kültürel bir organizasyon kurma arzusuna dayanmaktadır. İlk festivalin 1 Eylül 1939'da Louis Lumière'in başkanlığında düzenlenmesi planlansa da II. Dünya Savaşı’ndan dolayı festival ancak 20 Eylül 1946 tarihinde başlayabildi.


3 Haziran 2021’de Festival Direktörü Thierry Frémaux ve Festival Başkanı Pierre Lescure tarafından açıklanan festivalin ana programında 24 film bulunuyor. Bu yıl Ana Yarışma bölümünde festivalin en prestijli ödülü Altın Palmiye için yarışacak olan bu 24 film, Spike Lee‘nin başkanlık yaptığı bir jüri tarafından değerlendirilecek.


Festivalin açılış filmi, Fransız yönetmen Leos Carax'ın uzun zamandır beklenen müzikal filmi Annette olacak. Filmin başrollerini ise Adam Driver ve Marion Cottilard paylaşıyor. Bu yılın öne çıkan haberlerinden birisi de Amerikalı aktris ve film yapımcısı Jodie Foster’ın, Onursal Altın Palmiye Ödülü ile ödüllendirilecek olması.


Festival Direktörü Thierry Fremaux, basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada “Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard)” bölümünün bu yıl köklerine döneceğini söylerken, “Cannes Prömiyer (Cannes Premiere)” adını taşıyan yeni bir seçkinin de festival programına ekleneceğini duyurdu.


François Ozon, Wes Anderson, Paul Verhoeven gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinden oluşan 2021 Ana Yarışma listesini aşağıda bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: https://www.festival-cannes.com/en/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.Ana Yarışma


A Hero – Asghar Farhadi

Tout s’est bien passé – François Ozon

Tre Piani – Nanni Moretti

Titane – Julia Ducournau

The French Dispatch – Wes Anderson

Red Rocket – Sean Baker

Petrov’s Flu – Kirill Serebrennikov

Memoria – Apichatpong Weerasethakul

Lingui – Mahamet-Saleh Haroun

Les Olympiades (Paris 13th District) – Jacques Audiard

Les Intranquilles (The Restless) – Joachim Lafosse

La Fracture – Catherine Corsini

Julie (The Worst Person in the World) – Joachim Trier

Hytti NRO 6 (Compartment NO.6) – Juho Kuosmanen

Haut Et Fort (Casablanca Beats) – Nabil Ayouch

Ha’berech (Ahed’s Knee) – Nadav Lapid

Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi

Bergman Island – Mia Hansen-Love

Benedetta – Paul Verhoeven

A feleségem története (The Story of My Wife) – Ildikó Enyedi

Flag Day – Seann Penn

Annette – Leos Carax

France – Bruno Dumont

Nitram – Justin Kurzel

29 görüntüleme

Kommentare


Daha Fazlası: 
bottom of page