top of page
  • Hazal Karabulut

Oscars: Big Five

Oscars olarak da bilinen film endüstrisinin belki de en gözde töreni Akademi Ödülleri yaklaşmaktayken, Akademi Ödülleri’ne özel bir konsept hakkında konuşulması gerektiğini düşünüyorum. ‘’Big Five’’ olarak anılan bu konseptin içinde beş ana adaylık var: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Orijinal/Uyarlama Senaryo. Oscar kazanan birinin kariyerinin hızlı bir yükselişe geçeceği su götürmez bir gerçek, özellikle bu Oscar Big Five’daki kategorilerden birine aitse.


Big Five’da beş ödülün tamamını kazanmış filmlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez dersek yanılmış sayılmayız, çünkü bunu başarabilmiş sadece üç film var! 2016 yılında La La Land beş büyük adaylığın tamamına gösterilmiş olsa da, sadece ikisini kazanabildi: Emma Stone En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını eve götürürken, Damien Chazelle En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanmış en genç yönetmen olarak Oscar tarihine geçti. Peki Big Five’ın tamamını hangi filmler kazandı?


It Happened One Night


It Happened One Night, 1934 yapımı bir romantik komedi. Bir varisle muhabirin macerasını anlatan bu film, En İyi Film ödülünün yanı sıra yönetmen Frank Capra, senarist Robert Riskin, oyuncular Clark Gable ve Claudette Colbert’e de kendi kategorilerindeki ödülleri kazandırdı. Hatta Clark Cable ödülü kazandıktan sonra bir çocuğa hediye etmiş, asıl önemli olanın heykelciğe sahip olmak değil; onu kazanmak olduğunu söylemiştir. Cable’ın bu sözüyle de Akademi Ödülleri’nin endüstri üzerindeki etkisini görebiliyoruz.


One Flew Over The Cuckoo's Nest


Big Five’ı yeniden eve götürecek filmin Akademi’ye gönderilmesi için 41 yıl geçmesi gerekti. 1975 yapımı One Flew Over The Cuckoo’s Nest aynı ismi paylaşan Ken Keesey’nin kitabından sahnelerde oynanması sonrasında Hollywood’un ilgisini çekerek filme dönüştürülmüş bir klasik. Akıl hastanesinde geçen bu filmin gerçek bir hastanede, Oregon Eyalet Hastanesi’nde çekilmesinin yanı sıra, film ekibi çekimler boyu hastanede kalmış, hastanedeki hastaların bazıları figüran olarak kullanılmıştır. Tüm bu çabalar meyvesini vermiştir de: Big Five’ın tamamı One Flew Over The Cuckoo’s Nest’e gitmiştir. Oyunculuğu akıllara kazınmış Jack Nicholson’ın ilk Oscar’ı bu filmdeki performansıyla gelmiştir.


The Silence Of The Lambs (1991)

Big Five’ın tamamını kazanmış son film ise The Silence of the Lambs. Thomas Harris’in kitabından uyarlanmış 1991 yapımı bu film, En İyi Film ödülünü kazanmış tek korku filmi! Anthony Hopkins’in En İyi Erkek Oyuncu ödülünü sadece 16 dakikalık ekran süresiyle kazandığını da unutmamak gerek.


Bu sene Big Five’ın tamamına aday olmuş bir film bulunmasa da, bu kategorilerde kimlerin kazanacağına dair tahminlerimizi sizinle paylaşmak istedik!


En iyi Film: Nomadland

En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)

En İyi Özgün Senaryo: The Trial of the Chicago 7

En İyi Uyarlama Senaryo: The Father


138 görüntüleme

댓글


Daha Fazlası: 
bottom of page