top of page
  • Defne Ertuğrul

Müzik Endüstrisinin Ta Kendisi Taylor Swift’ten “Midnights”

Bütün konuşmalarında ve sosyal medya paylaşımlarında albümleri hakkında ipuçları bırakıp bazen üç yıl sonraki bir albümü duyuran ve bizi uykularımızdan eden Taylor Swift’in, “13 uykusuz gecenin hikayesi.” şeklinde betimlediği 10. stüdyo albümü Midnights yayınlanmıştı. Geri sayım sırasında neler olduğunu, şarkılar üzerine nelerin ifade edildiğini hatırlayalım!


Geri sayım sırasında neler olmuştu, şarkılar hakkında neler söylenmişti?

Taylor Swift, 28 Ağustos’ta ‘’All Too Well’’in yönetmenliğini üstlendiği kısa filmi için 2022 MTV Video Müzik Ödülleri’nde en iyi video ödülü aldı. Teşekkür konuşmasında 10. stüdyo albümü olan Midnights’ı 21 Ekim gece yarısında çıkaracağını duyurdu. Hayranlarına teşekkür etti ve “Siz bu kadar cömert davranıyorsanız biz de şimdi yeni albümümü duyurmanın güzel bir fikir olacağını düşündük. Gece yarısında benimle buluşun.” diyerek albüm duyurusunun devamını sosyal medya hesaplarında paylaştı.


Eski plak şirketi ‘’Big Machine Records’’a karşı 2019’dan beri telif mücadelesi veren Taylor Swift, çalınan ve 300 milyon dolara satılan eski albümlerini tekrar kaydetmeye başlamıştı. Yılın albümü Grammy ödülü sahibi Fearless ve en sevilen albümlerinden Red’i tekrar kaydederek ‘’Taylor’s Version’’ etiketiyle çıkardı. Bütün hayranları 1989 (Taylor’s Version)’ın gelmesini beklerken bir ay önceden Midnights’ın duyurulması herkesi şaşırttı. TikTok üzerinden rastgele bingo topları arasından bir parçanın ismini seçerek ve antika bir telefona konuşarak “Midnights Mayhem With Me” serisi ile şarkıların isimlerini açıklamaya başladı.


Serinin ilk videosunda “Size şifreli ipuçları bırakarak bilgi verme gibi bir alışkanlığımın olduğunun farkındayım. Bunu inkâr etmiyorum ama karşı koyuyorum.” diyerek ilk şarkının ismini duyurdu. Tamamen rastgele gibi görünen bingo kafesinin içinden sürpriz bir şekilde şanslı numarası ‘’13’’ çıktı. Çıkan şarkının ismi ise “Mastermind”dı.


Albümün ilk şarkısı olan Lavender Haze hakkında ise Taylor şöyle dedi:

“Lavender Haze sözünü Mad Men izlerken duydum. 1950’lerde kullanılan, âşık olmayı tarif eden ortak bir söz öbeği. Lavender Haze’de olmak aslında görkemli bir aşk itirafı gibi ve bunun çok güzel olduğunu düşündüm. Lavender Haze’de iseniz orada kalmak ve insanların sizi oradan indirmesine engel olmak için her şeyi yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Tanınmış kişiler olarak anılan insanların bununla başa çıkmak zorunda kaldığına inanıyorum çünkü sosyal medya devrinde yaşıyoruz ve tüm dünya âşık olduğunuzu keşfedebilir ve bunun üzerine düşebilir. 6 yıllık ilişkimde biz tüm bu söylentileri ve gazetede çıkanları göz ardı etmeye çalıştık. Bu şarkı da gerçek şeyleri koruyabilmek adına tüm bunlardan kaçmamız hakkında.”


Klibi çıkan şarkısı Anti-Hero hakkında Taylor, “Yazmış olduğum en sevdiğim şarkılardan biri. Daha önce hiç bu kadar detaylı bir şekilde özgüvensizliklerimden bahsetmemiştim. Herkesin kendi hakkında nefret ettiği yönleri vardır ve olduğumuz kişi olacaksak bu yönlerimizle anlaşmamız gerekir.” cümlelerini kurdu.Lana Del Rey hayranlarını en çok heyecanlandıran şarkı, Snow on the Beach oldu. Taylor, Lana’nın çok büyük bir hayranı olduğunu, bu yüzden bu şarkı hakkında gülümsemeden konuşamadığını söyledi. Taylor, “Şarkı, âşık olduğunuz insanın aynı anda size aşık olmasını anlatıyor. Karşınızdaki kişi aynı anda sizinle aynı şeyleri hissedince “Bu gerçekten oluyor mu, yaşanıyor mu?” diye düşünürsünüz ve bunu da sahile kar düşüşünü görmeye benzettim. Lana Del Rey bana göre gelmiş geçmiş en iyi artistlerden biri ve onunla aynı anda hayatta olduğum için çok şanslıyım. Bu şarkıda bizimle çalışmasına sonsuza kadar minnettar olacağım.” diyerek albümün 4. parçası hakkındaki duygularını belirtmiş oldu.


Paylaştığı bir videoda 21 Ekim sonrası bütün haftalık planı Midnights’la dolu olan Taylor Swift, hayranlarına kendi deyimiyle “kaotik” bir hafta yaşattı. Müziği kadar belirsizlikleri ile de hayranlarını uykusuz bırakan Taylor, çıkarmış olduğu bu albümle hemen hemen herkesi şaşırttı. Çünkü albümü incelediğimizde şunu görüyoruz: Çoğu kişinin beklediği kadar karanlık bir havaya hâkim değil bu şarkılar, bizi perişan etmiyorlar. Sıkıntılarımız aklımızın bir köşesinde, ritmik hareketlerle dans edebileceğimiz dokudalar. Ve tam da bu nedenle ihtiyacımız olan parçalar!

69 görüntüleme

Comments


Daha Fazlası: 
bottom of page