top of page
  • Eren Erdem

Dünyaya Göbek Attıran Grup Altın Gün İstanbul’a Geliyor!

Artık neredeyse dünyanın dört bir yanında tanınan ve Anadolu Rock’tan aldığı ezgileri dillerden dillere dolaştıran Hollandalı grup Altın Gün; İKSV tarafından İstanbul Caz Festivali için ağırlanacak, üstelik öncesinde de yerli bağımsız müziğin sevilen isimlerinden Evdeki Saat sahne alacak!


Bir Poster ve Bir Hevesle Başlayan Serüven

Hollandalı Jasper Verhulst'un Türkiye'de duyduğu Anadolu Rock müziğini canlı çalmak istemesiyle başlamış grubun hikayesi. Kendisinin Facebook’ta paylaştığı posterle birlikte 6 kişi (Vokal’de Merve Daşdemir ve saz, tuşlular, vokal’de Erdinç Yıldız Ecevit olmak üzere grubun yalnızca ikisi Türk!) toplanmış, konuşmalar yapılmış ve öylesine bir sinerji yakalanmış ki hiç vakit kaybetmeden kaydettikleri iki single ile yola koyulmuşlar. Aslında ilk konserden sonra tüm grup, ne kadar yalnızca canlı çalma amacıyla toplanmış olsalar da, oluşan acayip atmosferi ve işlerin çok daha farklı yere gideceğini hissetmiş.

İlk Albüm “On”: KEXP, Alicia Keys ve Halkalı Şeker

Yükselen ilginin ve yakalanan uyumun ardından bir albüm çıkarmaya karar veren grup, ortaya harika bir iş olan “On”u çıkardı. İlk albüm “On”, tamamı Türk Halk Müziği Repertuvarından gelen 10 şarkıdan oluşuyordu. Grubu KEXP’ye kadar götüren bu albüm, özellikle Merve Daşdemir’in vokalde olduğu bir şarkıyla öne çıkıyordu: Goca Dünya! KEXP’nin Youtube kanalında elde ettiği 3 milyonluk izlenmeyle büyük ses getiren şarkı, 3 yıl geçmesine rağmen hala Spotify’da 7,6 milyon dinlenmeyle grubun en popüler şarkısı olarak yer alıyor.

Ayrıca öyle bir şarkı daha vardı ki resmen tüm dünyayı koca bir İç Anadolu düğününe çevirdi, Halkalı Şeker! Amerikalı Ünlü Sanatçı Alicia Keys’e kadar uzanan bu fırtına, onun story’sinde paylaşmasıyla en şiddetli halini aldı ve şarkı Türkiye dahil birçok ülkede konuşulur hale geldi, dünyanın dört bir yanında büyük küçük herkese adeta göbek attırdı. Grubun evrensel olarak patlama yapması işte böyle gerçekleşti: harika bir ilk albüm, harika bir KEXP performansı ve Alicia Keys’in paylaşımı.

İkinci Albüm “Gece” ve 62. Grammy Ödüllerinde Adaylık

Grup, ilk albümden bir sene sonra çıkardığı ikinci albümüyle bir döndü pir döndü! İlk başarının ardından akıllara düşen süreklilik şüphelerini yine 10 şarkıdan oluşan “Gece” albümüyle silen grup, arkalarına aldıkları bu muhteşem rüzgarla birlikte soluğu Kuzey Amerika turunda aldı. Bir de ardından bu albümle birlikte 62. Grammy Ödülleri “Best World Music Album” dalında adaylık gelince, Dünya Müziğinde Yerel Anadolu Ezgileriyle çok sağlam bir şekilde yer edindiklerini herkese gösterdiler.

Son Albümleri “Yol” ve Adına Yakışacak Bir Yaz Turnesi

Yerel ezgileri, inanılmaz modern süslemeleri ve bizce en önemlisi inanılmaz orijinal dokularıyla Altın Gün, 2021’e hızlı bir giriş yaparak üçüncü albümleri “Yol”u çıkardı. 12 Şarkıdan oluşan-ve yine hepsi Türk Halk Müziği repertuvarından olan- albüm, daha demin saydığımız hiçbir özelliğini yitirmeden ve hatta üstüne daha da ekleyerek Altın Gün’ün başarısında ne kadar ısrarcı olduğunu bize gösterdi. Pandemi şartlarında böylesine dillerden düşmeyen bir iş çıkartan grup, o şartların bizde biriktirdiği enerjiyi de görmüş olacak ki tüm Avrupa’nın kurtlarını döktürmek üzere güzel bir yaz turnesine çıkmaya karar verdi!


Fransa, Almanya, Hollanda… ve Türkiye!

Yaz 2021 Turnesinin bir noktası da 1-24 Eylül arasında 28. Kez düzenlenecek olan İstanbul Caz Festivali. Grup, 16 Eylül saat 19.45’te Turkcell Vadi’de sahne alacak ve İstanbul’a güzel bir gece sunacak. Üstelik öncesinde de sahnede son zamanlarda sık duyduğumuz isimlerden Evdeki Saat yer alacak. Bu iz bırakacak gecenin biletleri 6 Temmuz’da Lale Kart sahipleri için ön satışa çıktı. Genel satış ise 9 Temmuz tarihinde başladı. Öngörümüzce, biriken bunca enerjinin ve Altın Gün’ün bu aurasının karşısında biletler çok da dayanacak gibi durmuyor. Hızlı olmakta fayda var!

64 görüntüleme

Comments


Daha Fazlası: 
bottom of page