top of page
  • İrem Bektaş

Ayla

Ülkemizde son günlerde büyük sansasyon yaratan ve Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "Yabancı Dilde En İyi Film" adayı olan Ayla filmi, 27 Ekim'de gösterime girdi. Gitmeden olmazdı, gittik tabi. Can Ulkay'ın yönettiği ve dağıtıcılığını Warner Bros stüdyolarının üstlendiği film 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan bir olaydan konu alınmıştır.

1950 yılında, Kuzey Kore, Güney Kore'ye saldırdığında, Birleşmiş Milletler'in yaptığı yardım çağrısı sonucu Türkiye, Kore'ye bir tugaygönderir. Her şey gönderilen tugayın içindeki askerlerden birisi olan Süleyman Astsubay'ın, savaş meydanında annesi babası öldürülmüş küçük bir kız bulmasıyla başlar. Süleyman Astsubay bulduğu 5 yaşındaki küçük kıza ay gibi yüzü olduğu için Ayla ismini verir. 15 ay boyunca Ayla'nın bakımını üstlenen Süleyman Astsubay'ın artık Türkiye'ye dönmesi gerekmektedir. Ayla'yı bir kez daha görüp göremeyeceği ise film sonuna kadar bir merak konusudur.

Oyuncu kadrosunda, Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Büşra Develi gibi daha sayamadığımız birçok usta isimin bulunduğu film, Oscarlık bir gişe yakalamayı da başardı. Ocak ayında Akademi Ödülleri'nde ön elemeden geçecek olan film, ilk 3 günde 312 bin 135 kişi tarafından izlendi. 512 salonda gösterilen “Ayla”, sezon başından bu yana en yüksek açılış gişesini elde ederken, 3 günlük hasılatı ise 4 milyon 91 bin TL olarak gerçekleşti. (Habertürk)


Herkesin izlemekten büyük keyif alacağı bir film, sonuna kadar tavsiye ediyorum. E izlememek de olmaz zaten. Bir diğer tavsiyem de şudur: mendillerinizi evde unutmayın !

151 görüntüleme
Daha Fazlası: 
bottom of page