top of page
  • Elif Elvin Özdemir

1. Yılında ABBA’nın Son Albümü: VOYAGE

70’li ve 80’li yıllarda oldukça ses getirmiş İsveçli grup ABBA, 1983’te grubun dağılmasından 38 yıl sonra yeni albümlerini yayınladılar. 5 Kasım 2021’de 10 şarkı ile dinleyicilerle buluşan "Voyage" albümü, beraberindeki konser haberi ile büyük yankı getirdi.


Başlangıçta yayınlanan iki şarkı I Still Have Faith In You ve Don’t Shut Me Down sayesinde ABBA hayranları için uzun bir aradan sonra grubun bir araya gelişi ve yeni albümün çıkışı, coşkulu bir bekleyiş yarattı. I Still Have Faith In You, albümün en kalbe dokunan şarkılarından biri diyebiliriz. Şarkının sözleri, ekibin bunca yıl sonra bile aralarındaki sıkı bağı ve birbirlerine duydukları güveni bize hissettiriyor.Sırasıyla albümdeki parçalara ve hissettirdiklerine odaklanacak olursak:


When You Danced With Me, albüme duygusal başlangıç yapan ilk parçadan sonra bizleri neşeyle ve geniş bir enstrüman çeşitliliği ile karşılıyor. Arka planda duyduğumuz İskandinav folklorik ezgileri ise bizlere bölgenin mistik doğasını çağrıştırıyor.


Little Things, dört gözle beklenen Noel’e ve onun beraberinde getirdiği küçük mutluluklara değiniyor. Kasımda Noel listelerini karıştırmaya başlayanlar için Little Things keyifli bir başlangıç olarak tercih edilebilir. Şarkının sonunda duyduğumuz çocuk korosu ise Noel geleneğini dinleyicilere hissettiriyor.Dont Shut Me Down, nakaratı ile bana eski ABBA şarkılarını hatırlatan ve bir parça. Daha önce hiç ABBA dinlememiş birisi bile bu şarkıyı grubun 80’lerden bir klasiği gibi algılayabilir. Arkada çalan arp, şarkıya yumuşak bir giriş sağlarken ortalara geldiğinde nakarat aklınıza takıldı mı bir türlü dilinizden düşmüyor.Just A Notion ise eski ABBA fanlarını başından sonuna kadar tatmin edecek bir parça. Aslen 1978’de Voulez-Vous albümü için yazılıp kayda alınan şarkı, 43 sene sonra Voyage ile sadece enstrümanlarla yeni kayıt alınmış şekilde karşımıza çıkıyor. Vokalde 78’den kalma orijinal kaydı dinliyoruz. Bu şarkıyla birlikte ABBA’nın geçmiş albümleriyle yıllar sonra çıkardığı albüm arasındaki değişmeyen bağı görebiliyoruz.


I Can Be That Woman Now, dinleyicilere hayal kurduran bir şarkı. Sakin ilerleyen havası ve tatlı melodisi ile başımızı cama koyup düşüncelere dalarken kulaklarımızdaki çalan o parça.


Keep An Eye On Dan, elektronik bir altyapıda hazırlanmış. Kişisel olarak benim aramda bağ kuramadığım bir parça; fakat sonunda eski şarkıları S.O.S’e referans yapan kısa bir piyano geçişi, şarkı hakkındaki düşüncemi pozitife çekmekte.


Bumblebee ise ilkbahar esintileri olan bir şarkı. Yaz öncesinde doğanın bahardaki uyanışını, arı vızıltılarıyla aktaran ve Frida vokalliğindeki parça oldukça huzur verici.

No Doubt About It yine eski şarkıların esintilerini hissettiğimiz bir parça. Öznel bir görüşle paylaşmalıyım ki şarkı bana 1977’de yayınlanmış Hole In Your Soul adlı parçalarını hatırlatıyor. Eğer No Doubt About It sizi kendisine çekmişse bunu da dinlemenizi tavsiye ederim.


Albümün son şarkısı Ode To Freedom, yaylı sesler baskınlığı sayesinde bir klasik beste edasıyla başlayıp daha sonra Disney filmlerinden aşina olduğumuz zarif bir dans müziği şeklinde devam ediyor. Duygusal başlangıç yapan albüm yine aynı şekilde son buluyor.


Albüm, bütününe baktığımızda bende 4 mevsimi çağrıştırıyor. Voyage; baharın tazeliği, yazın coşkusu, sonbaharın melankolik havası ve kışın Noel kutlaması ile yıllık bir döngüye sahip. Albüm içerisinde sadece eski ABBA dinleyicileri için değil, grupla yeni tanışacaklar için de hazırlanmış harika bir derleme var. Eğer yenilerdenseniz sınıflandırdığım şu şarkılara bir şans verin derim:


Bumblebee

Don’t Shut Me Down

Ode To Freedom

Little Things

31 görüntüleme

Comments


Daha Fazlası: 
bottom of page